V této sekci uvádíme a budeme uvádět informace o námi organizovaných akcích jiného druhu než divadelní představení . 

Rok řečického divadla započal!

kovárna

Divadelníci ochotnického spolku J. K. Tyl mají v letošním roce 2020 skutečně co oslavovat. Uběhlo totiž právě 150 let od založení divadelního spolku. K tomuto jubileu chystají ochotníci celou řadou akcí a celý rok pak bude vskutku „Rokem divadla v Kardašově Řečici“.

Zahájení oslav proběhlo 21. března na takzvaném Galavečeru – Setkání divadelníků a přátel divadla. Celý večer započal o devatenácté hodině večerní, kdy se sál kulturního domu v Kardašově Řečici pomalu začal plnit hosty. Krom činných členů divadelního spolku, kterých je zhruba 50, to byli také emeritní ochotníci, dále lidé, kteří si před léty zahráli, ochotníci ze spřátelených divadelních spolků z Deštné a Jindřichova Hradce, věrní diváci, zájemci o divadlo a kulturu v našem městě vůbec, zkrátka všichni naladěni připít divadelnímu spolku ke 150. narozeninám. A přípitek na sebe nenechal dlouho čekat. Krátce před 20. hodinou byl rok divadla zahájen moderátorem Karlem Slámou, předsedou kulturní komise a členem DS. Po zahájení následoval projev Petra Nekuta, starosty města a člena výboru DS, který vyzdvihl bohatou historii divadla v Kardašově Řečici a také důležitost dobrého fungování spolku pro kulturní život města. Trio řečníků uzavřel Tomáš Englický, předseda spolku, který mluvil o dalších akcích v jubilejním roce a zmínil budoucnost spolku. Poté již bouchl sekt a všichni přítomní připili na úspěchy Divadelního spolku J. K. Tyl.Rok řečického divadla započal!

Hosté se bavili v družné náladě. K tanci a poslechu hrála hudební skupina Baret, v níž účinkují také tři členové DS. Požitky gastronomické si mohl každý dopřát u pečlivě připraveného rautu s chlebíčky od paní Janečkové a rozličnými sladkými i slanými chuťovkami připravenými členkami DS.

 

Rok řečického divadla započal!

Před devátou hodinou večerní pak nastal klíčový okamžik celého večera, a to vyznamenání zasloužilých členů DS. Vyznamenáni za mimořádný a dlouholetý přínos v oblasti herectví byli: Zdena Kubíčková, Petr Nekut, Jan Pomije, Eliška Vítová a Jan Vodrážka. Oceněním za mimořádný přínos v oblasti líčení a masek byla dekorována Hana Staňková. Za celoživotní přínos divadlu byla vyznamenána Marie Loulová (herečka, inspicientka a suflérka) a Petr Žižka (hudební skladatel, osvětlovač a divadelní technik). Vyznamenání za režii obdrželi Iva Nováková, Václav Roubík, Soňa Svobodová, Jaroslava Vlková a Karel Zaviačič. Speciální cenu za celoživotní mistrovství a gratulační dopis ministra kultury obdržel doyen řečických divadelníků Stanislav Červenka, který v Kardašově Řečici hraje divadlo pravidelně od roku 1956 (před tím působil jako ochotník v rodných Nítovicích).

Rok řečického divadla započal!

V průběhu večera mohli hosté navštívit prostor vinárny, kde byla dočasně instalována výstava o historii řečického divadla. Základní osu výstavy tvořily bannery s popisky jednotlivých historických etap ochotnického divadla v KŘ doplněné fotografiemi a zajímavostmi z vybraných divadelních her. Výstava pak byla dále tvořena autentickými plakáty, vybranými zajímavými rekvizitami, kulisami i kostýmy z depozitáře DS. Samozřejmě nemohly chybět poháry a diplomy, které ochotníci získali během let na nejrůznějších přehlídkách a soutěžích. Kdo by měl ještě zájem si výstavu v kulturním domě prohlédnout, tak bude možnost 3. 4. na již čtrnáctém Vzpomínkovém promítání pořádaném AV studiem Jindřichův Hradec.

Příležitost ke zdravici pak dostali zástupci spřátelených spolků. První promluvila Sabina Langerová, režisérka DS Jablonský z Jindřichova Hradce, která ve své řeči projevila přání další spolupráce mezi hradeckými a řečickými ochotníky. Jako druhý pak pronesl svou řeč Jozef Jusko, režisér z Deštné, který podtrhl důležitost přilákání mladé generace k divadlu.Rok řečického divadla započal!

Vyvrcholením večera pak byl křest CD s divadelními písničkami Petra Žižky. Sám autor, jehož některé písničky se staly doslova hity, vyzval ke křtu svého díla postavu z v Kardašově Řečici oblíbené hry, Jak přišla basa do Nebe, basistu Tuláčka. Nikdo jiný, než ostřílený muzikant nemohl mít z hudební tvorby větší radost a upřímně CD-éčku popřát. Nu a nikdo jiný, než Stanislav Červenka nemohl Tuláčka ztvárnit. Vždyť ho hrál v roce 1957, 1986 i 2000. A i nyní v roce 2020 se své role, byť zkrácené, ujal s takovou grácií a umem, že si vysloužil potlesk vestoje.

Zábava nabírala na obrátkách a ve zbytku večera se pak především tančilo za tónu Baretu.

Řečičtí ochotníci děkují všem hostům za účast a za velmi milé a příjemné zahájení Roku divadla, v rámci kterého Vás srdečně zveme na další akce. Tou nejbližší bude premiérové představení „Ženy Jindřicha VIII aneb Chudák Králem“, které bude inscenováno 24. a 25. dubna 2020. Další akce bude v měsíci říjnu, a to beseda o historii řečického divadla spojená s křestem připravované publikace na toto téma.

Tomáš Englický


Odkaz na článek starosty města Petra Nekuta:

https://www.kardasova-recice.cz/volny-cas/aktuality/galavecer-150-vyroci-divadelniho-spolku-clanek-starosty-682cs.html

Fotografie si můžete prohlédnout na stránkach Města Kardašova Řečice:

https://www.kardasova-recice.cz/fotogalerie-1/rok-2020/divadelni-galavecer-680cs.html

Fotografie pořídili:               Nikola Semerád

                                               Josef Böhm