Ochotnický soubor J.K.Tyl

Kardašova Řečice

Náš mediální partner

Mediální partner

Vážení surfující přátelé. Vítejte na webu Ochotnického souboru J.K.Tyl z Kardašovy Řečice. Pokud jste příznivci místního ochotnického divadla, jste tu opravdu správně. Snažíme se Vám zde nabídnout veškeré informace o dění v našem spolku, fotografie, videa a samozřejmě i ohlédnutí do historie. Do té nedávné a i do té, která plynula před hodnou řádkou let. Najdete zde obličeje, které jste vídali na divadelních prknech v druhé polovině minulého století. Aktuálně zde uvidíte fotografie z našich představení novodobé historie, nabídku toho co můžete v našem podání vidět nyní a co připravujeme na dobu nejbližší. Buďte tedy vítáni! 

 

 

Vodníci v Řečici - divadelní premiéra

Vodníci v Řečici nevymřeli
Listopadový víkend 18. 11. – 19. 11. 2016 byl v našem městě opět ve znamení divadla, tentokráte autorské pohádky psané přímo do našeho prostředí a reálií. Po dubnové premiéře hry Na správné adrese to byl již druhý počin našeho divadelního spolku J. K. Tyl a nutno podotknout, že opět velmi úspěšný.

Autorská dvojice, Tomáš Englický a Karel Zaviačič, si dala na hře záležet a posunula pomyslnou laťku opět o něco výše a je třeba říci, že podobné autorské hry mohou Kardašově Řečici závidět i mnohem větší města. Do autorského týmu již tradičně zapadá i Petr Žižka, jehož chytlavé melodie i texty celou hru velmi pozvedly a oživily, a udělaly z ní takový menší muzikál. Není to poprvé, kdy jeho hudba doplnila a zpestřila uváděná představení a stala se populární v celém městě a okolí a jistě by si zasloužila i souhrnné vydání ve formě CD, které by určitě mělo celou řadu příznivců a zájemců. Také Petra Janouchová se zařadila do autorského týmu, kdy složila líbivé melodie a texty k dvěma písničkám – hospodské Stáziny a sekretářky Eriky.

Režie představení se ujal jeden ze spoluautorů Karel Zaviačič a během poměrně krátké doby tří měsíců dokázal vytvořit představení, na které se těšilo celé město i okolí. Páteční premiéra, která byla zcela vyprodaná, a musely se přidávat dvě řady židlí, i sobotní repríza pak nadchla a uspokojila všechny diváky, kteří nešetřili potleskem i během představení a byl odměnou celému souboru divadla za příjemný zážitek i dlouhé hodiny strávené na zkouškách.

V hlavní roli vodníka Aloise Vokouna se představil Jan Svoboda, který zde v plné míře uplatnil svůj komediální talent a spolu se svou partnerkou Petrou Janouchovou v roli hospodské Stázinky navodili neuvěřitelnou podobu soužití vodníka se smrtelnou, ale plnokrevnou hospodskou, která má jasnou představu o svém životě a dokáže pro to udělat vše, co je potřeba. Roli starého vodnického hejtmana Sumce si zřejmě autor psal pro sebe a bylo to vidět na bravuře a chuti, s jakou se ji dokázal zhostit. Ostatně stejně jako druhý spoluautor Tomáš Englický v roli vodníka Vokouna mladšího.

Velkým a dlužno říci i příjemným překvapením byla Erika Štiková v podání Marie Zaviačičové, nové tváře souboru, jejíž taneční kreace, kterou si sama připravila spolu s dvojicí dušiček při písni sekretářky, patřila k vrcholům celého představení. Do vodnické rodiny dobře zapadla i Terezka Kateřiny Žižkové, která se stejně dobře dokázala uplatnit i mezi smrtelníky. Razance Dany Žižkové v roli Vodrážkové dokázala srovnat rychtáře v podání Petra Nekuta i celé vodnictvo na Řečicku a byla málem příčinou jeho vyhynutí, čemuž paradoxně zabránil její syn Josef, v podání Tomáše Karase, který se postaral spolu s Terezkou o další vodnickou generaci.

Samostatnou kapitolou pak byl farář Stanislava Červenky, který opět prokázal, že není malých rolí, oživil celou hospodu a svůj text si dokázal patřičně rozšířit. Kladem celého představení pak bylo zapojení nejmladší generace řečických divadelníků Ondry Volfa, Martina Žižky a Jana Chvojky v rolích chlapců a Bereniky Bzonkové a Terezy Karasové v rolích dušiček, které se dočkaly potlesku na otevřené scéně. Představení se hrálo na jednoduché, ale funkční scéně Heleny Zaviačičové a Milana Karase, jehož žena Jana se postarala o inspici, takže se do hry zapojila celá rodina, podobně jako u Zaviačičů a Žižků. Poděkování patří i celému technickému personálu, od nápověd Heleny Zaviačičové a Jiřiny Fořtové, přes inspicii Jany Karasové, kostýmy Hany Vichrové a Petry Janouchové, až po osvětlení Petra Žižky a masky Hany Staňkové.

Hra byla především o vodě, a tak není divu, že se na její podpoře kromě našeho města, podílel i náš dodavatel vody SMO Bukovská voda i provozovatel našeho vodohospodářského majetku společnost ČEVAK a. s. Všem patří naše poděkování za podporu divadla v našem městě a doufáme, že nám i v budoucnu zachovají svoji přízeň.

Vodníci se budou v Řečici opakovat ještě 27. 11. 2016 od 14 hodin a poté náš soubor pojede s touto hrou do Soběslavi, Suchdola nad Lužnicí, Řípce, Jindřichova Hradce a podle zájmu možná i jinam.

Divadelní soubor připravuje na příští sezónu novou hru a diváci se tak mají na co těšit.

MVDr. Petr Nekut


Na správné adrese - další divadelní premiéra

Pátek 22. dubna byl v našem KD opět ve znamení divadelní premiéry v podání divadelního spolku J. K. Tyl, tentokráte hry francouzského autora Marca Camolettiho „Na správné adrese“.
Lechtivá komedie situovaná do Paříže šedesátých let minulého století zcela zaplnila po oba dny náš kulturní dům a diváci se velmi dobře bavili při záměnách a nedorozuměních způsobených několika naráz podanými inzeráty čtyřmi obyvatelkami bytu na prestižní pařížské adrese.


Kalendář zkoušek a představení

V tomto kalendáři jak členové souboru, tak i veřejnost nalezne informace o zkouškách a samozřejmě i o plánovaných představeních.