V této sekci Vám nabízíme informace o představeních, která připravujeme, rovněž se můžete podívat, co nyní aktuálně hrajeme (ať už na domácí scéně, nebo na rozličných štacích) a je zde také přehled divadel již odehraných (přehled je veden od roku 2010, záznamy o starších kusech jsou v sekci historie). 

Aktuálně hrajeme

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

kovárna

Podtitulek divadelní hry napsané Janem Drdou v roce 1960 poodhaluje část jejího děje. Vrcholní předtavitelé pekla čertovský guvernér Belfegor a pekelný prokurátor Solfernus skutečně zapomenou na venkovského čerta Trepifajksla, poslaného před dávnými věky do vesnice Dalskabáty. Vládce pekel Belzebub tak na svět vysílá šéfa čertovského ústavu experimentální psychologie Ichturiela, který má ztraceného čerta nalézt a navíc má udělat z Dalskabátů hříšnou ves. Trepifajksla ovšem v jeho lesní chaloupce najde někdo jiný - vdova po hrobaři Marjánka Plajznerová. Ta se u čerta zabydlí a ihned ho začne převychovávat. Odnaučí ho jíst ropuchy, usekne mu ocas, vaří mu koprovku a nakonec ho pojmenuje Mates a pošle ho posléze do učení ke kováři Ondřeji Tyburcovi. Čert Ichturiel zatím v masce faráře svádí dalskabátské občany k hříchu, v čemž mu pomáhá úlisný kostelník Piškytle a vychytralý komediant Lupino. Ichturiel se zaměří na kovářovu ženu Dorotku, bohatou mlynářku Pučálkovou a dokonce se mu málem podaří rozbít zamilovaný pár farskou děvečku Mančinku a kovářského pomocníka Honzu. Naštěstí se vše v dobré obrátí a počlověčený čert Mates nakonec všechny dobré lidi zachrání ze spárů pekla.

Pohádková komedie Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert má na prknech kardašovořečického divadla velikou tradici. Již v roce 1963 zde byla hra sehrána a v titulní úloze čerta Trepifajksla hostoval herec Národního divadla Jaroslav Moučka, roli Plajznerky ztvárnila herečka Vlasta Chramostová. Od této inscenace mají Dalskabáty u řečických diváků velkou oblibu a tak bylo jen otázkou času, kdy dojde k jejímu dalšímu nastudování. V roce 2015 se režie této herecky, scénicky i časově náročné hry ujala Soňa Svobodová, která ji nakonec jak se patří vypulérovala a premiéra v září 2015 byla velmi vydařená.


Osoby a obsazení:Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

Marjánka Plajznerová:     Eliška Vítová /

                                         Petra Englická (2021)

čert Trepifajksl:                Jan Svoboda

čert Ichturiel / farář:         Tomáš Englický

Alois Piškytle:                   Jiří Rejhons / Jan Pomije

mlynářka Pučálková:        Jana Marešová / Petra Englická

kovář Ondřej Tyburec:      Václav Brouček /

                                         Jan Dvořák (2021)

jeho žena Dorotka:           Jana Chvojková

Honza Mračno:                 Matyáš Englický

děvečka Mančinka:           Barbora Volfová /

                                         Berenika Bzonová (2021)

komediant Lupino:            Karel Sláma

 

děvče Kačenka:                Dana Žižková / Tereza Karasová

děvče Markýtka:               Kateřina Žižková

děvče Bětka:                    Petra Englická / Berenika Bzonková / Jana Karasová

Belzebub:                         Stanislav ČervenkaDalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

čert Marbulius:                  Petr Písař

čert Solfernus:                   Petr Nekut

čert Belfegor:                     Karel Zaviačič

první služební čeret:          Karel Mach / Tomáš Karas

druhý služební čert:           Jan Pomije / Ondřej Volf

první čertík:                        Jan Chvojka

druhý čertík:                       Martin Žižka / Jan Svoboda, ml.

 

chasa:  Tomáš Karas, Tereza Karasová, Berenika Bzonková, Jana Karasová, Ondřej Volf, Filip Mareš


Napsal:                           Jan Drda

Úprava textu:                 Tomáš EnglickýDalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

Hudba:                            Petr Žižka

Světla a zvuk:                  Petr Žižka

Inspicient:                        Radka Volfová

Scéna:                             Milan Karas a Miroslava Pomijová

Kostýmy:                          Romana Ševčíková

Líčení a účesy:                 Hana Staňková

Text sledují:                      Marie Šašková, Lenka Žáková a

                                         Helena Zaviačičová

Režie:                               Soňa Svobodová


Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert


Odehraná představení:Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

25. 9. 2015 - Kardašova Řečice - školní představení

25. 9. 2015 - Kardašova Řečice - premiéra

26. 9. 2015 - Kardašova Řečice

27. 11. 2015 - Kardašova Řečice

28. 11. 2015 - Kardašova Řečice

7. 2. 2016 - České Budějovice

11. 11. 2017 - Kardašova Řečice

30. 5. 2021 - Dačické kejklování

27. 8. 2021 - Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou

28. 8. 2021 - Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou

10. 9. 2021 - nádvoří hradu a zámku Jindřichův Hradec

24. 9. 2021 - Planá nad Lužnicí

1. 10. 2021 - Karašova Řečice


O divadle napsali:

Kardašova Řečice „hříšná ves“ 

Drdovy „Dalskabáty hříšná ves“ se budou hrát v Řečici, dozvěděl jsem se na Facebooku, a hned jsem začal podnikat kroky jak se dostat k lístkům, protože produkce řečického Tylova divadla jsou vždy zárukou dobré zábavy.  V čem spočívá dobrá zábava u ochotnického divadla? Tak předně je to v tom, že leckteré tvůrce osobně známe, dále v neočekávaných situacích, které jsou v ochotnickém divadle četnější než u profesionálů. Zde ale musím říct, že Řečičtí jsou tak zkušení divadelníci, že při jejich produkci často zapomínáte, že jste na amatérském divadle, ale prostě se bavíte jako na každém jiném divadle. Předností takového divadla pak je výprava, která často předčí zájezdové profesionální skupiny, dále výběr hry, kdy pro zájezdové umělce z divadelních center se často jedná o výdělečný podnik, který je postaven na několika málo umělcích a často na téměř žádné výpravě. Dalskabáty jsou opravdu monumentální hrou, náročnou na výpravu, na efekty, kostýmy, soubor zase zpíval, takže nepominul ani hudební stránku, fungovala i taneční složka, prostě opravdu velkolepá, jadrná zábava. Ani se člověku nechce věřit, že něco takového bylo vytvořeno v naší době, kdy lidi rozdělují profese, postavení, majetek, ale zde jakoby něco takového neexistovalo, zejména podle rukou herců pak můžete usuzovat na to, kdo se živí těžkou prací, anebo kdo je učitel. Opět šlo o vynikající zábavu, kterou jsem zhlédl s nadšením, a divadlo mne vůbec nezklamalo, naopak v mnohém překonávalo mé očekávání. Vůbec jsem nemohl pochopit, jak herci skvěle zvládali text, všem bylo dokonale rozumět, což je i u profesionálů v současné době téměř nesplnitelné. Samozřejmě že některé figury čněly nad ostatními, jak už to v každém divadle bývá, obdivuhodné jsou řečické ženy, které hrají zemitě s ohromným nasazením. V četných narážkách byla hra i vhodně aktualizována. Tak tedy pokud se chcete pobavit, najděte si další štace, kam Řečičtí své divadlo povezou, a zajeďte si na ně, nebudete litovat. Opět musím říct, že si jsem jist že řečický rodák, slavný český obrozenec a výjimečná postava českých dějin Boleslav Jablonský, by měl ze svých řečických následovníků radost, i když tentokrát poněkud paradovali i jeho životní pracovní poslání, tedy kněžský stav.

PaedDr. Jaroslav Cempírek

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dalskabáty aneb Večer stanislava Červenky

Aktivity našeho divadelního spolku jsou v poslední době velmi mnohostranné a jsou vždy očekávány s velkým zájmem. Nejinak tomu bylo u premiéry divadelní pohádky Jana Drdy „Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert“, která se hrála poslední zářijový víkend. Hru, která se u nás již dávala v hlavní roli s nezapomenutelným Jaroslavem Moučkou, připravila režisérka Soňa Svobodová, která se po delší odmlce vrátila úspěšně na divadelní prkna a věřte, že zvládnout více než třicetičlenný divadelní soubor není věru lehká věc.

V hlavní roli čerta Trepifajksla exceloval Jan Svoboda, který zde rozvinul naplno svůj komediální talent a velmi zdatně mu sekundovala Plajznerka Elišky Vítové, žena, která si dokáže poradit i s peklem. Náročnou dvojroli faráře i pekelníka bravurně zvládl Tomáš Englický, z něhož vyrůstá opora souboru a ke své roli herce stihl ještě asistovat režisérce. Kovářka Jany Chvojkové pak potvrdila vysoký standard jejího herectví a spolu s první rolí Václava Broučka úspěšně ztvárnili druhou ústřední dvojici hry. Lupino Karla Slámy úspěšně propojoval celou hru a jeho typické kreace mnohokrát publikum pobavily. Na velmi dobré úrovni však byli i všichni ostatní herci více než třicetičlenného ansámblu včetně jeho dětské části. Připomenout je třeba ještě bohatou scénu Miloslavy Pomijové a Milana Karase, která věrně ilustrovala prostředí jednotlivých scén, bohaté kostýmy Romany Ševčíkové, ale i neviditelnou práci ostatního technického personálu v čele s Radkou Volfovou, bez níž by na scéně chyběla polovina herců. Celou hru pak doprovázela líbivá hudba Petra Žižky, která propojovala jednotlivé scény, oživila hluchá místa a gradovala v závěru hry. Hra byla po oba večery vyprodána a spokojené publikum dávalo četným potleskem najevo, že se mu hra líbí.

Samostatnou kapitolou pak byl Stanislav Červenka, který se v těchto dnech dožívá 85 let. Divadlo hraje již od svých deseti let, tedy již více než tři čtvrtiny století, zpočátku v rodných Nítovicích a poté již v souboru v Kardašově Řečici. Za tu dobu vytvořil celou řadu nezapomenutelných rolí, některé dokonce opakovaně - roli Tuláčka ze hry „Jak přišla basa do nebe“ hrál dokonce třikrát. Stal se takovou dobrou duší celého souboru, jeho nekonfliktní povaha pomáhala překonat krizové momenty v činnosti souboru a v jeho přítomnosti je snad vždy jen dobrá nálada. Sám jsem měl to štěstí a čest potkávat se s ním více než čtyřicet let jak na divadelních prknech, tak i v životě, a hodně jsem se toho od něj naučil v obojím. Chtěl bych mu za vše poděkovat, ostatně k poděkování se připojuje celý divadelní soubor J. K. Tyl v Kardašově Řečici. Svou poslední roli Lucifera zvládl opět perfektně, dokázal řídit celé peklo, a tak není divu, že na konci hry se dočkal ovací ve stoje od diváků v přeplněném sálu, kteří mu poděkovali jak za tuto roli, tak za všechny předchozí. Jeho vitalita je obdivuhodná a všichni herci i diváci se těší na další divadelní role, kterými nás všechny potěší.

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzpomínku jsme věnovali i Jiřímu Turkovi, který měl v této hře původně také hrát, ale bohužel se toho již nedožil. Všem nám tam moc chyběl.

MVDr. Petr Nekut


Dalskabáty se rozloučily s řečickým publikem
 
V sobotu 11. 11. 2017 nepřijel do Kardašovy Řečice svatý Martin na bílém koni, zato se to zde hemžilo čerty z divadelního příběhu Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert. Hra měla svou premiéru v září 2015 a ve svátek Martinův se pak s místním publikem rozloučila a to ve velkém. Na derniéře panovala velmi uvolněná atmosféra a herci si své role opravdu užívali a přinesli tak divákům, kterých se sešlo na sto šedesát, velmi veselý zážitek.
Poslední představení našich Dalskabátů přišlo relativně po dlouhé době od premiéry, a tak závěrečné herecké defilé doprovázelo i několik obtíží, které se nakonec s přehledem překonaly. Role úlisného kostelníka Piškytleho se ujal Jan Pomije, který ji zvládnul na výbornou dvakrát podtrženou a představení oživily i nejmladší protagonistky z ženské části ansámblu Berenika Bzonková a Tereza Karasová, které bravurně vklouzly do rolí cajdrnožek. Úlohy služebních čertů si pak vzali za své Tomáš Karas a Ondřej Volf. Nu a peklo také ve své první roli posílil Honzík Svobodů, vnouček režisérky Soni Svobodové, a tak se z této staré ochotnické rodiny účastnily derniéry Dalskabátů tři generace. Dalskabáty mají v Kardašově Řečici bohatou tradici již od dob, kdy zde v titulní roli hostoval Jaroslav Moučka a bylo věru dobře, že se náš soubor pustil do secvičení tohoto časově, scénicky, herecky i organizačně náročného kusu. Na závěr bych chtěl jménem ochotníků poděkovat Josefu Bömovi za fotografie z představení.
 
Mgr. Tomáš Englický
 
Dalskabáty se rozloučily s řečickým publikem

Fotografie představení Dalskabáty hříšná ves:

https://www.divadlorecice.cz/fotogalerie/dalskabaty-hrisna-ves-aneb-zapomenuty-cert/

Fotografie pořídili:               Milan Karas

                                            Josef Böhm 

                                             Barbora Volfová