Vážení surfující přátelé. Vítejte na webu Ochotnického spolku J.K.Tyl z Kardašovy Řečice.

 

Dalskabáty se uvedly Dačickém kejklování 2021

kovárna

           Divadelní spolek J. K. Tyl Kardašova Řečice oprášil pro letní sezónu roku 2021 úspěšnou divadelní inscenaci Jana Drdy „Dalaskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert“ v režii Soni Svobodové. Představení s Janem Svobodou a Eliškou Vítovou v ústředních rolích mělo svou premiéru v roce 2015 a sklidilo tehdy velký divácký ohlas. Díky jeho značné délce se však příliš nehodilo pro pohostinská představení na spřátelených scénách, a tak jsme si „Dalsakabáty“, krom Českých Budějovic, užili pouze doma. Možná i proto jsme se rozhodli ke kusu vrátit. Hra však musela být poupravena a zkrácena. Základní dějová linie i známé repliky byly pochopitelně zachovány a staronová inscenace je neméně laskavě veselá a zábavná i pohádkově okouzlující.

První štací a vlastně obnovenou premiérou „Dalskabátů“ byla 30. 5. 2021 divadelní postupová přehlídka Dačické kejklování, kterého se řečičtí ochotníci účastnili již potřetí. Je zapotřebí dodat, že vlivem koronavirové pandemie, byla přehlídka v letošním roce třikráte přesunuta a její průběh nebyl do poslední chvíle jistý. Když jsme se rozhodli, že hru pro přehlídku secvičíme, čekal nás měsíc velmi intenzivního zkoušení, práce na úpravě scény, hudební i zvukové stránky kusu a zejména cviku souhry a organického propojení všech účinkujících i všech složek divadelního představení. Nebylo to vždy jednoduché, ale stejné podmínky měly všechny soubory, které se přehlídky účastnily. Byl to spolek Jablonský z Jindřichova Hradce se hrou „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, divadelníci z Moravských Budějovic s klasikou „Lakomec“, DS SUD Suchdol nad Lužnicí s autorským divadlem „Sherlock Holmes“, divadlo Radar z Prahy uvedlo muzikál „Adéla ještě nevečeřela“ a ochotníci ze Stonařova inscenaci „Na tý louce zelený“. Organizátoři přehlídky odvedli velmi poctivý kus práce, a tak se na festivalu všechny ansámbly musely cítit jako doma.

Dalskabáty na Dačickém kejklování  v neděli 30. 5. 2021

Jaký názor na naše představení měla odborná porota přehlídky ve složení: režisér Milan Schejbal, dramaturgyně Pavlína Schejbalová, dramaturg Zdeněk Janál a divadelní kritik Ladislav Vrchovský, nejlépe vystihuje výňatek z článku „Dačické kejklování 2021“ posledního jmenovaného porotce: „Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert v podání Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice byl předposlední titul v programu letošního Dačického kejklování. Ukázka vyzrálého ochotnického divadla, nicméně a bohužel provázeného častým neduhem viděným na neprofesionálních scénách, totiž neujasněnou a nedomyšlenou dramaturgií, přinesla jeden velmi potěšující fakt: skvělou jevištní mluvu u naprosté většiny účinkujících, na úrovni, kterou řečickým mohou závidět i profesionální scény. Hra, kterou napsal Jan Drda na politickou objednávku a ve které je pranýřována církev coby společenský zloduch číslo jedna, lety poněkud dost vyčichla. Ne že by byla úplně nehratelná, ostatně postavy čerta Trepifajskla potažmo dále Matesa a báby Plajznerky patří k nejvděčnějším hereckým úkolům, jaké známe. Zde navíc soubor disponuje velmi vhodnými představiteli obou postav, doplněno ještě možností obsadit do role Belzebuba skutečnou hereckou osobnost. To vše se projevilo v hodnocení poroty.“ (Celý článek naleznete na internetových stránkách www.amaterskascena.cz). Hodnocení poroty pak bylo následující: Čestná uznání za herecké výkony získali Stanislav Červenka, Eliška Vítová a Tomáš Englický. Cenu poroty za roli čerta Trepifajksla obdržel Jan Svoboda. Nominaci na přehlídku Divadelní piknik Volyně 2021 získala inscenace „Adéla ještě nevečeřela“, doporučení pak „Sherlock Holmes“ a „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“.

Dalskabáty na Dačickém kejklování  v neděli 30. 5. 2021

Závěrem bych chtěl všem divadelníkům, kteří na Dalskabátech pracují, poděkovat zejména za jejich odvahu jít v nejisté době do přípravy náročné inscenace!

Tomáš Englický