Vážení surfující přátelé. Vítejte na webu Ochotnického spolku J.K.Tyl z Kardašovy Řečice.

 

Řečické divadelní léto

kovárna

V letošním řečickém divadelním létě se hrála dvě divadelní představení. Jedním z nich byla pohádka Ježibaby z Babína, kterou sehrála část ochotnického spolku J. K. Tyl v Děbolíně na Děbolínském divadelním festivalu, a pak také na hřišti v K. Řečici při akci Loučení s prázdninami.

Řečické divadelní léto

Druhá část divadelního souboru sehrála několikrát klasickou divadelní hru Naši furianti, a to v přírodním prostředí. Toto představení úspěšně upravili a zrežírovali páni Karel Zaviačič a Tomáš Englický. Hra byla na jaře v Dačicích na divadelní přehlídce Dačické kejklování velmi dobře ohodnocena a výsledkem tak bylo pozvání do Plané nad Lužnicí, Týna nad Vltavou a Lomnice nad Lužnicí

  15. srpna ve Farské zahradě v Plané nad Lužnicí sehrál náš ansámbl první představení „Furiantů“ v přírodním prostředí v těsné blízkosti Muzea fara. Představení mělo slušnou návštěvnost, i když občas spadla i nějaká ta kapka. Hned nato další dva dny, to jest 16. a 17. srpna, jsme toto představení sehráli za kulturním domem v Kardašově Řečici. Zde se divadelní představení odehrálo vůbec poprvé. Myslím si ale, že divákům se „Furianti“ v tomto prostředí líbili. Během přestávky se návštěvníci mohli občerstvit přímo prodejem z okna prostřednictvím hostinského pana Janečka. Vrcholem našeho vystoupení bylo sehrání této hry na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Tam se hrálo po tři dny vždy od 21. hodin.  Těmito dny byly pondělek 26. až středa 28. srpna. Počasí se vydařilo, večery byly až nezvykle teplé vzhledem k roční době, a hlavně nepršelo! Účast na přestaveních byla velmi hojná, dokonce první den bylo zcela vyprodáno. Při rozhovorech s návštěvníky představení se ozývala jen slova chvály. Naše divadlo navštívila i téměř devadesátiletá paní z Cerhonic, rodiště autora hry Ladislava Stroupežnického. Tatínek této paní znal rodinu Stroupežnických. A tato milá paní navštěvuje „Furianty“ vždy, kdekoliv se hrají. Naše představení se jí velmi líbilo.

Řečické divadelní léto

Řečické divadelní léto by mělo být zakončeno sehráním „Furiantů“ v Lomnici nad Lužnicí též pod širým nebem a to v pátek 13. září. Nedivil bych se, kdyby tuto hru pro její úspěšnost, chtěli shlédnout i jinde.

Jan Pomije